"Hilary Majewski i architektura Łodzi XIX wieku"- wykład prof. Krzysztofa Stefańskiego, historyka sztuki i znawcy architektury Łodzi
Spotkanie z cyklu "W Gabinecie Hilarego Majewskiego".
Podczas wykładu profesor Stefański szczegółowo omówi wkład Hilarego Majewskiego w rozwój architektoniczny Łodzi w XIX wieku. Majewski, będący jednym z najważniejszych architektów tego okresu, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu charakterystycznego wyglądu miasta. Profesor Stefański przedstawił liczne przykłady budynków zaprojektowanych przez Majewskiego, podkreślając ich unikalne cechy stylistyczne oraz znaczenie dla rozwoju miejskiej przestrzeni Łodzi. Wykład był bogato ilustrowany archiwalnymi fotografiami oraz planami architektonicznymi, co pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć kontekst historyczny i artystyczny omawianych obiektów. W trakcie spotkania profesor Stefański omawiał również wpływ społeczno-ekonomicznych czynników na rozwój architektury w Łodzi w XIX wieku, a także znaczenie wyjazdu stypendialnego Majewskiego do Włoch. Dużo kontrowersji przysporzyła rozmowa na temat kontaktów Majewskiego z carem i jego działalności szpiegowskiej. Po wykładzie odbyła się sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy mogli zgłębić wybrane aspekty tematu i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, z czego wywiązała się dyskusja na temat dziedzictwa architektonicznego Łodzi i jego ochrony.
Krzysztof Stefański – absolwent Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1989 obronił na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pracę doktorską „W poszukiwaniu stylu narodowego. Polska architektura sakralna 1880-1925” napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Zygmunta Świechowskiego. W 1996 otrzymał stopień doktora habilitowanego uzyskany na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej na podstawie książki „Architektura sakralna Łodzi w okresie przemysłowego rozwoju miasta 1821-1914” (Łódź 1995), w 2005 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1982-1992 pracownik Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej w Zakładzie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Od 1992 zatrudniony w Zakładzie Historii Sztuki, przekształconym w 1997 w Katedrę Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 2009-2016 jej kierownik. Od 2018 kierownik Katedry Historii Architektury w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Prowadzi zajęcia z zakresu architektury polskiej i powszechnej XIX i XX w., kursy analityczno-specjalizacyjne oraz seminarium magisterskie. Zainteresowania naukowe: architektura polska i powszechna XIX i XX w., architektura sakralna, sztuka Łodzi, sztuka sepulkralna. Członek Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Łódzkiego Towarzystwa Naukowego – Wydział Sztuki i Nauk o Sztuce oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi.
Wstęp wolny
Zapisz się i bądź na bieżąco