Fantasmagoryczne miasto
Wystawa, stawiając pytanie o przestrzeń idealną, sięga do koncepcji miasta jako żywej istoty, w której ludzie poszukują miejsca dla siebie.
Rozmowę poprowadzi Adam Mazur
Co wspólnego ma popularna piosenka Bella ciao z rozsianymi w Polsce na poły świeckimi/politycznymi krzyżami i kapliczkami?
Wpisane w zmieniający się pejzaż pomniki, ulegające erozji, ginące w plastikowym kwieciu, zapadające w leśną ściółkę, jak rezonują z dyskusją wokół Chłopek czy Chamstwa?
-spotkanie wokół dwutomowej publikacji (NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI i współczesnego życia przeszłości z współautorami książki poprowadzi Adam Mazur.
(NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI
t. 1: Wojciech Wilczyk, współautorzy: Katarzyna Czeczot, Michał Rauszer, Magdalena Zych t. 2: Dorota Majkowska-Szajer, Justyna Matwijewicz, Magdalena Zych
Pierwszy tom zawiera dokumentację fotograficzną upamiętnień autorstwa Wojciecha Wilczyka, utrzymaną w konwencji typologii wizualnej, która prezentuje 136 krzyży i kapliczek ufundowanych w XIX wieku przez gromady wiejskie, niekiedy z inspiracji władz zaborczych. Fotografiom towarzyszy indeks wszystkich odnalezionych pomników, z informacjami o lokalizacji i zapisem znajdujących się na nich inskrypcji. Ponadto w tomie znajdziemy teksty i opracowania autorstwa Katarzyny Czeczot, Michała Rauszera i Magdaleny Zych.
Drugi tom przybliża wyniki projektu badawczego zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie pt. „Krzyże wolności” w 2023 roku. Rezultaty badań etnograficznych przeprowadzonych w 14 miejscowościach Podkarpacia, Mazowsza, województw małopolskiego i świętokrzyskiego opracowały badaczki: Dorota Majkowska-Szajer, Justyna Matwijewicz i Magdalena Zych.
W tomie znajdują się także zapisy rozmów ze znawcami tematu: Stanisławem Krycińskim, Szymonem Modrzejewskim, Pawłem Putonem oraz Grzegorzem Ciećką. Umieszczony w publikacji znak graficzny umożliwia wsłuchanie się w kompozycję zatytułowaną „Krzyże wolności” autorstwa Rafała Mazura. Jest to doświadczenie dźwiękowe bazujące na zarejestrowanej audio sferze wokół upamiętnień w połączeniu z fragmentami rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami wybranych miejscowości. Materiał zarejestrowano w 2023 roku podczas badań terenowych w Biedrzykowicach, Bóbrce, Iwanowicach Włościańskich, Korzenicy, Krzczonowicach i Nozdrzcu.
Redakcja: t. 1: Wojciech Wilczyk, Magdalena Zych; t. 2: Magdalena Zych
Badania terenowe ramach projektu badawczego Krzyże wolności: Dorota Majkowska-Szajer, Justyna Matwijewicz, Magdalena Zych
Opracowanie fotografii: Wojciech Wilczyk
Projekt graficzny i skład: t. 1: Damian Nowak / Parastudio *; t. 2: Noviki (Katarzyna Nestorowicz, Marcin Nowicki, Hanna Białas)
Zapraszamy!
Wstęp wolny
Dowiedz się o nadchodzących wydarzeniach
i wystawach. Subskrybuj naszego newslettera
i bądź na bieżąco.